Prezent na walentynki

Spraw ukochanej osobie prezent miłosny z okazji walentynek. Choć niektórzy twierdzą, że Walentynki obchodzą codziennie, a nie tylko 14 lutego, sami przyznacie, że w tym dniu jest coś wyjątkowego. Skąd wzięła się tradycja celebrowania Dnia Zakochanych? I dlaczego należy ona do najpopularniejszych wydarzeń i świąt w naszym kalendarzu? Specjalnie dla was przygotowaliśmy mały przewodnik po Walentynkach oraz pomysły na prezenty na Walentynki, które zachwycą wasze drugie połówki. To świetna okazja do sprezentowania ukochanej osobie ładnego drobiazgu lub czegoś większego. Romantyczne prezenty własnoręczne na Walentynki dla ukochanej osoby nie zawsze jest takim oczywistym upominkiem. Wybierając romantyczny prezent dla niej na Walentynki dla dziewczyny stawiamy na romantyczną bieliznę, aromatyczne kosmetyki oraz wyjątkową biżuterię. Romantyczny prezent dla niego to nic innego jak odlotowa koszulka z romantycznym napisem lub poduszka dla dwojga z dedykacją i wyznaniem miłosnym z okazji Walentynek. Podpowiadamy romantyczne pomysły na prezent na Walentynki.
okazjeprezent na walentynki

Prezent na Walentynki

Walentynki- prezent dla niej

Historia Walentynek- święto zakochanych, wyraź swoje uczucia prezentem

Choć powszechnie uważa się, że Walentynki przywędrowały do nas ze Stanów Zjednoczonych i są symbolem komercjalizacji napływającej do nas zza oceanu, w rzeczywistości historia Święta Zakochanych jest zupełnie inna, a jego początków należy doszukiwać się w Europie. I choć w Polsce na chwilę o nich zapomnieliśmy, teraz wiele zakochanych par korzysta z okazji, aby ten dzień spędzić romantycznie, we dwoje.
Możliwe, że walentynkowe zwyczaje nawiązują do święta z epoki Cesarstwa Rzymskiego - Lupekariów. Było to święto ku czci Fauna, bożka płodności, obchodzone 15 lutego. W wigilię Lupekariów w Rzymie odbywała się miłosna loteria: imiona wszystkich dziewcząt zapisywano na karteczkach, które następnie losowane były przez chłopców. Wylosowane pary stawały się w ten sposób partnerami na czas Lupekariów, a bywało, że nawet zostawali parą na całe życie… Czyż nie jest to romantyczna historia? 
Gdy w IV wieku religią panującą w całym cesarstwie stało się chrześcijaństwo, pogańskie zwyczaje stopniowo zaczęto zastępować przez chrześcijańskie święta. Popularne Lupekaria (rzymskie Walentynki) zostały zniesionego przez papieża Gelazego I, który zastąpił je najbliższym w liturgicznym kalendarzu świętem męczennika Walentego. Jak się okazało, w istocie miał on wciąż wiele wspólnego z zakochanymi.

Jak obchodzimy Walentynki w Polsce?

W Polsce Walentynki stały się popularne stosunkowo niedawno, bo dopiero w latach 90 XX wieku. Walentynkowe obchody trafiły do nas razem z kultem świętego Walentego z Tyrolu i z Bawarii i z całą pewnością zawładnęły sercami Polek i Polaków. Jednym ze zwyczajów, które szczególnie chętnie kultywujemy, jest wysyłanie sobie nawzajem listów i karteczek, w których zakochani wyznają sobie miłość i oddanie. Największe obchody ku czci świętego Walentego odbywają się w Chełmnie. W Walentynki Chełmińskie ma miejsce barwy przemarsz ulicami miasta  z orkiestrą dętą i ułożenie walentynkowego serca ze świec na rynku. Jeśli jeszcze nie macie planów na najbliższe Walentynki, zabierzcie swoją drugą połówkę do Chełmna, gdzie spędzicie naprawdę romantyczny weekend w otoczeniu innych zakochanych.

Walentynki- prezent dla niego

Kim był święty Walenty?

​Chyba wszyscy o nim słyszeli, ale założymy się, że nie wiecie dlaczego akurat ten święty został okrzyknięty patronem miłości i zakochanych, a co roku obchodzimy ku jego czci Walentynki. I choć historia o świętym Walentym wydaje się nieco skomplikowana (i niekoniecznie romantyczna), to zdecydowanie warto się z nią zapoznać. Za jego życia Rzym był uwikłany w wiele krwawych wojen i konfliktów, przez co mężczyźni niechętnie wstępowali do wojska. Panujący wówczas cesarz Klaudiusz Gocki uznał, że dzieje się tak dlatego, że nie chcą oni zostawiać swoich ukochanych - narzeczonych i żon, postanowił więc odwołać wszystkie zaręczyny i śluby. Kapłan Walenty pomagał zakochanym parom wstępować w zakazane w tym czasie związku małżeńskie, udzielając im potajemnie ślubów. Za takie praktyki Walenty został pojmany i skazany na śmierć. Wiemy, że zmarł 14 lutego 269 lub 270 roku - czyli dokładnie w tym samym czasie, kiedy Rzym obchodził swoje miłosne Lupekaria. Z tego też powodu na srebrnym relikawiarzu kryjącym jego szczątki znajduje się napis “Święty Walenty, patron miłości”. Co roku, w niedzielę poprzedzającą dzień 14 lutego, do bazyliki, w której spoczywa święty, przybywają do niej pary zakochanych z Włoch i całego świata, w celu złożenia przyrzeczenia miłości. Jak widzicie, “pogańskie” i komercyjne Walentynki swoje źródło mają nie w Ameryce, ale w historii Europy, w tym chrześcijaństwa. 

Jeszcze inną historię Walentynek przedstawiają Anglicy, którzy uważają Walentynki za własne święto. Ich zdaniem to właśnie Anglia, a nie Rzym i Włochy, są ojczyzną Święta Zakochanych, ponieważ na cały świat rozsławił je ich rodak, Walter Scott. Znany powieściopisarz kojarzony jest ze stwierdzeniem, że 14 lutego to dzień, kiedy na Wyspach Brytyjskich ptaki zaczynają łączyć się w pary, a ludzie po prostu idą za ich przykładem - stąd Święto Zakochanych naturalnie przypada właśnie tego dnia.